Kujawy są jednym z najbardziej wyrazistych regionów Polski. Z całą pewnością należą także do najbardziej tradycyjnych regionów naszego kraju.
Kujawy zachowały wiele tradycyjnych elementów kultury ludowej, jednak na uwagę zasługuje tu silna świadomość odrębności grupowej, zauważalna w wyodrębnionych subregionach. Podstawowym podziałem Kujaw jest rozbicie tego regionu na Kujawy Zachodnie, zwane czarnymi i Kujawy Wschodnie określane mianem białych. Od roku 1815 zachodnia część Kujaw dostała się pod panowanie pruskie, natomiast wschodnia część weszła w skład Królestwa Kongresowego, uzależnionego od Rosji.
Na terenie Kujaw Zachodnich występują najważniejsze cechy kulturowe: etnograficzne, społeczne, gospodarcze oraz inne uformowane wielowiekową tradycją. Zakreślanie ścisłych granic oddziaływania mieszkańców, utożsamiających się z kulturą Kujaw Zachodnich, zarówno duchową jak i materialną jest praktycznie niemożliwe i obecnie ma charakter czysto umowny. W ten sposób rozumiana granica obejmuje następujące miasta: Inowrocław (stolica), Kruszwicę, Gniewkowo, Strzelno, Pakość i Janikowo. Z większych wsi warto wymienić Jeziora Wielkie, Dąbrowę Biskupią, Złotniki Kujawskie oraz Rojewo.