Gmina
 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
Zespół Folklorystyczny KŁOPOCIANIE
Gmina Inowrocław - Zespół Folklorystyczny KŁOPOCIANIE
fot. UG Inowrocław
Gmina Inowrocław - Zespół Folklorystyczny KŁOPOCIANIE
więcej zdjęć

Panie z Kłopotu pod nazwą „Kłopocianki” zaczęły występować w 2008 r., jednak przygodę ze śpiewaniem rozpoczęły dużo wcześniej, bo już w 2003 r. gdy w podinowrocławskiej miejscowości reaktywowano Koło Gospodyń Wiejskich. Szefową zespołu jest od początku Jolanta Kubiak.

W 2018 r. gdy zespół zaczęli zasilać kolejni mężczyźni, nazwę zmieniono na bardziej uniwersalną: „Kłopocianie”. Zespół, którego kierownikiem artystycznym jest od 2011 r. Janusz Kmieć, śpiewa podczas dożynek sołeckich, gminnych i powiatowych, na imprezach integracyjnych, piknikach i festynach. „Kłopocianie” często prezentują swój repertuar podczas różnego rodzaju festiwali, przeglądów i konkursów pieśni ludowych, nierzadko zdobywając laury i nagrody.

Największym sukcesem „Kłopocian” jest zdobycie w 2021 r. zaszczytnego II miejsca w Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. W dwuetapowej rywalizacji udział wzięło 146 kół z terenu całego kraju! Jedną z nagród było zaproszenie zespołu na Dożynki Prezydenckie oraz spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

„Kłopocianie” śpiewają zarówno własne utwory, jak i tradycyjne pieśni ludowe. Nagrali dotąd cztery płyty, w tym jedną z kolędami i pastorałkami. Ostatnia, zatytułowana „Ino Roz” ujrzała światło dzienne na przełomie 2021 i 2022 r.

 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
 
Na górę