Aktualności
 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie
Gmina Inowrocław - Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie
fot. UG Inowrocław
przeglądaj 9 zdjęć

Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie mieści się w zmodernizowanym budynku nieistniejącej Szkoły Podstawowej, w miejscowości Łojewo, w której przyszedł na świat najwybitniejszy i najbardziej znany w Europie obywatel gminy Inowrocław - Stanisław Przybyszewski, „Meteor Młodej Polski”.

Istotą działalności Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich jest zatem promowanie sylwetki Stanisława Przybyszewskiego, krzewienie tradycji regionalnych, propagowanie kultury Kujaw Zachodnich, umacnianie poczucia tożsamości regionalnej, edukacja kulturalna dzieci i młodzieży, integracja środowisk lokalnych, a także promowanie walorów przyrodniczych i turystycznych regionu.

W centrum udostępniono do zwiedzania trzy pomieszczenia i okazały hol. Salę Stanisława Przybyszewskiego urządzono na wzór kawiarni Ferdynanda Turlińskiego, w której zbierała się bohema artystyczna, skupiona wokół swojego mistrza - Stacha Przybyszewskiego. Wyposażono ją w stylizowane krzesła i stoliki. Ściany zdobią portrety „Eropejczyka z Łojewa”, fotografie, kopia „Paonu – szkicu artystów Młodej Polski”, którego oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie, mapa Starego Kontynentu z zaznaczonymi i miejscami pobytu Stanisława Przybyszewskiego. W pomieszczeniu znajdują się gabloty z publikacjami pisarza oraz dotyczące okresu, w który żył i tworzył poeta. Podobnie jak we wspomnianej kawiarni, znajduje się tu także pianino z przełomu XIX/XX wieku. Sala wyposażona jest w nowoczesny sprzęt multimedialny. Odwiedzający goście mogą obejrzeć ciekawe prezentacje tematyczne. W Sali odbywają się kameralne spotkania artystyczne. W kawiarnianej scenerii nagrane zostały także teledyski zespołu „Nie-Toperz”, mającego w swym repertuarze także śpiewane teksty Stanisława Przybyszewskiego.

Izba Kujawska urządzona jest na wzór chałupy kujawskiej. Zgromadzone są w niej zabytki kultury ludowej, podarowane przez mieszkańców gminy i regionu. Pośród licznych pamiątek są meble, artykuły gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, naczynia ceramiczne, ozdoby, obrazy, święte figurki, modlitewniki itp. O elementy dekoracyjne w postaci barwnych kwiatów zdobiących obrazy, papierowych ażurowych firanek, czy chociażby typowej kujawskiej kompozycji przestrzennej tzw. „pająka” wiszącego u powały zadbały panie z Klubu Seniora „Łojewianie”. W Sali kręcone były teledyski z udziałem zespołu ludowego „Kruszowianki”. Powstał także projekt polsko-włoski z udziałem piosenkarza pochodzącego z Sycylii pt. „Un bacio Italiano”.

Sali „Askaukalis” znajduje się m. in. ciekawie zaaranżowane stanowisko archeologiczne, ekspozycja z bursztynu, wystawa fotograficzna, mapy obrazujące przebieg Szlaku Bursztynowego, imponujących rozmiarów zdjęcie z wizerunkiem obiektu archeologicznego zlokalizowanego w Kruszy Zamkowej. W gablotach wyeksponowane zostały wierne kopie zabytków archeologicznych „wykopanych” podczas prowadzonych badań archeologicznych - denary, zapinki, okucie rogu itp. a także publikacje związane z Askaukalis. W Sali goście mogą zapoznać się z arcyciekawą historią Kruszy Zamkowej, najstarszej polskiej wsi, słynnego Askaukalis (emporium z okresu rzymskiego), położonego na Szlaku Bursztynowym, oznaczonego na mapie Klaudiusza Ptolemeusza ok. 150 roku naszej ery. Osoby chętne mogą obejrzeć także film „Krusza Zamkowa na Szlaku Bursztynowym”.

W przestronnym holu wyeksponowane zostały imponujących rozmiarów rzeźby wykonane podczas trzech edycji Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rzeźbieniu w Drewnie. Pośród przepięknie wykonanych postaci jest latarnik czytający „Mickiewicza”, dźwigająca na swoich barkach snop siana żniwiarka, bakałarz z nieodłączną kroniką pod pachą i kujawski szlachcic z zamaszystym wąsem. W gablotach podziać można zabytki kultury ludowej, na ścianach piękne drewniane płaskorzeźby oraz autorskie plakaty i zdjęcia z imprez organizowanych w Gminie Inowrocław. Dla miłośników szeroko rozumianej kultury kujawskiej zgromadziliśmy pokaźny zbiór publikacji dotyczących obrzędów, zwyczajów, sztuki ludowej itp. Para kujawska, w kompletnych strojach, pięknie prezentuje się na tle logo Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich.

Przy siedzibie Centrum znajduje się „Galeria Rzeźb”, które powstały podczas trzech edycji „Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rzeźbieniu w Drewnie. Tematyka rzeźby ludowej w większości dzieł, od samego początku, nawiązywała do dawnej wsi. Tak było w Polsce, na Kujawach i oczywiście w Łojewie. Tematyka poszczególnych edycji: I – Wieś Kujawska, II - Ginące zawody, III - Muzyka kujawska zaklęta w drewnie. Łącznie powstało blisko 80 rzeźb. Łojewo, od 2015 roku, zyskało miano „Rzeźbiarskiej stolicy Polski”.

 

 

 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
Link QR - Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie
skanuj link
kopiuj link
 
Na górę