Aktualności
 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie
Gmina Inowrocław - Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie
fot. UG Inowrocław
przeglądaj 9 zdjęć

Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie tworzą sale muzealne w zmodernizowanym budynku nieistniejącej Szkoły Podstawowej, w miejscowości Łojewo, w której przyszedł na świat najwybitniejszy i najbardziej znany w Europie obywatel gminy Inowrocław - Stanisław Przybyszewski, „Meteor Młodej Polski”.

W centrum udostępniono do zwiedzania trzy pomieszczenia i okazały hol. Salę Stanisława Przybyszewskiego urządzono na wzór kawiarni Ferdynanda Turlińskiego, w której zbierała się bohema artystyczna, skupiona wokół swojego mistrza - Stacha Przybyszewskiego. Wyposażono ją w stylizowane krzesła i stoliki. Ściany zdobią portrety „Eropejczyka z Łojewa”, fotografie, kopia „Paonu – szkicu artystów Młodej Polski”, którego oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie, mapa Starego Kontynentu z zaznaczonymi i miejscami pobytu Stanisława Przybyszewskiego. W pomieszczeniu znajdują się gabloty z publikacjami pisarza oraz dotyczące okresu, w który żył i tworzył poeta. Podobnie jak we wspomnianej kawiarni, znajduje się tu także pianino z przełomu XIX/XX wieku. Sala wyposażona jest w nowoczesny sprzęt multimedialny. Odwiedzający goście mogą obejrzeć ciekawe prezentacje tematyczne.

Izba Kujawska urządzona jest na wzór chałupy kujawskiej. Zgromadzone są w niej zabytki kultury ludowej, podarowane przez mieszkańców gminy i regionu. Pośród licznych pamiątek są meble, artykuły gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, naczynia ceramiczne, ozdoby, obrazy, święte figurki, modlitewniki itp. O elementy dekoracyjne w postaci barwnych kwiatów zdobiących obrazy, papierowych ażurowych firanek, czy chociażby typowej kujawskiej kompozycji przestrzennej tzw. „pająka” wiszącego u powały zadbały panie z Klubu Seniora „Łojewianie”. W Sali kręcone były teledyski z udziałem zespołu ludowego „Kruszowianki”. Powstał także projekt polsko-włoski z udziałem piosenkarza pochodzącego z Sycylii pt. „Un bacio Italiano”.

Sali „Askaukalis” znajduje się m. in. ciekawie zaaranżowane stanowisko archeologiczne, ekspozycja z bursztynu, wystawa fotograficzna, mapy obrazujące przebieg Szlaku Bursztynowego, imponujących rozmiarów zdjęcie z wizerunkiem obiektu archeologicznego zlokalizowanego w Kruszy Zamkowej. W gablotach wyeksponowane zostały wierne kopie zabytków archeologicznych „wykopanych” podczas prowadzonych badań archeologicznych - denary, zapinki, okucie rogu itp. a także publikacje związane z Askaukalis. W Sali goście mogą zapoznać się z arcyciekawą historią Kruszy Zamkowej, najstarszej polskiej wsi, słynnego Askaukalis (emporium z okresu rzymskiego), położonego na Szlaku Bursztynowym, oznaczonego na mapie Klaudiusza Ptolemeusza ok. 150 roku naszej ery. Osoby chętne mogą obejrzeć także film „Krusza Zamkowa na Szlaku Bursztynowym”.

W przestronnym holu wyeksponowane zostały imponujących rozmiarów rzeźby wykonane podczas trzech edycji Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rzeźbieniu w Drewnie. Pośród przepięknie wykonanych postaci jest latarnik czytający „Mickiewicza”, dźwigająca na swoich barkach snop siana żniwiarka, bakałarz z nieodłączną kroniką pod pachą i kujawski szlachcic z zamaszystym wąsem. W gablotach podziać można zabytki kultury ludowej, na ścianach piękne drewniane płaskorzeźby oraz autorskie plakaty i zdjęcia z imprez organizowanych w Gminie Inowrocław. Dla miłośników szeroko rozumianej kultury kujawskiej zgromadziliśmy pokaźny zbiór publikacji dotyczących obrzędów, zwyczajów, sztuki ludowej itp.

Przy siedzibie Centrum znajduje się „Galeria Rzeźb”, które powstały podczas plenerów rzeźbiarskich.

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Turystów pragnących zwiedzić sale muzealne w weekendy prosimy o uzgodnienie terminu telefonicznie pod nr  52 351 05 75 lub mailowo biuro@lotkujawy.pl.
Grupy zorganizowane zapraszamy do wcześniejszego kontaktu w celu rezerwacji terminu pod nr  52 351 05 75 lub mailowo biuro@lotkujawy.pl.

 

 

 

 

 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
Link QR - Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie
skanuj link
kopiuj link
 
Na górę