Wczoraj, 7 maja, minęła 152. rocznica urodzin Stanisława Przybyszewskiego, a dzisiaj „Europejczyk z Łojewa” obchodziłby swoje imieniny. Choć od śmierci pisarza upłynęły już 93 lata to nadal pozostaje jedną z barwniejszych i najbardziej znanych osobowości i to nie tylko na Kujawach czy w Polsce, ale także poza granicami kraju. Stach już za życia okrzyknięty został legendą, „genialnym Polakiem”, „Meteorem Młodej Polski”. Społeczność szkoły podstawowej i członkowie Towarzystwa Rozwoju Łojewa, które przyjęły go za patrona, od dziesięcioleci rozsławiały Jego postać poprzez organizację przeróżnych wydarzeń kulturalnych i rocznicowych. Pośród tych licznych projektów były cykliczne imprezy jak chociażby „Imieniny Stacha” odbywające się w „Barze pod Czarnym Prosiakiem”.
Obecnie to zadanie realizowane jest przez pracowników referatu promocji i kultury poprzez organizację stałych listopadowych projektów artystycznych „Za duszę Stacha”, wieczorów poetycko-muzycznych, obchodów rocznicowych, wydawanie okolicznościowych publikacji. Na łojewskiej scenie odbyło się wiele premier znakomitych spektakli teatralnych w reżyserii Elżbiety Piniewskiej i wykonaniu aktorów Inowrocławskiego Teatru Otwartego oraz wieczorów poetycko-muzycznych w reżyserii Irka Gregowskiego. Pamięć o Stanisławie Przybyszewskim nie słabnie, można się nawet pokusić o stwierdzenie, ze zainteresowanie Przybyszewskim przeżywa renesans. W otwartym, w maju 2014 roku, Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich powstała sala Stanisława Przybyszewskiego, pięknie zaaranżowana na wzór kawiarni „Paon”, którą odwiedziło ponad siedem tysięcy osób – gości z regionu, kraju i zagranicy.
W łojewskim „Paonie” wyświetlane są tematyczne prezentacje, rozstrzygane konkursy związane ze Stanisławem Przybyszewskim, organizowane kameralne spotkania poetycko-muzyczne i literackie oraz wydarzenia okolicznościowe, koncerty, nagrywane clipy do teledysków, realizowane audycje radiowe i telewizyjne, jak chociażby film „Małe miejscowości, wielcy ludzie” w reżyserii Urszuli Guźleckiej, zrealizowany przez tvp. Bez wątpienia Stanisław Przybyszewski to postać charyzmatyczna o burzliwym życiorysie i ogromnym dorobku literackim. Za swoje zasługi został uhonorowany odznaczeniami państwowymi – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1925) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1927). To o nim Jan Tomkowski, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor historii literatury polskiej, wykładowca uniwersytecki powiedział „W dorobku Stanisława Przybyszewskiego znajduje się tylko jedno arcydzieło – jest nim nie książkowa, ale rzeczywista biografia pisarza zmieszana z legendą. Dzięki swej osobliwej biografii (…) stał się nieśmiertelny. Jest w niej wszystko: sława i zapomnienie, miłość i zdrada, skandal i poniżenie, wielki wzlot i beznadziejny upadek…”
Ta owa nieśmiertelność i przede wszystkim charyzma pisarza spowodowały, że to Jego imieniem „Stanisław” postanowiliśmy nazwać nagrody przyznawane przez Wójta Gminy Inowrocław na wniosek Kapituły za działania podejmowane na rzecz mieszkańców Gminy Inowrocław. Regulamin zamieszczony jest poniżej w załącznikach.