W Teatrze Miejskim w Inowrocławiu, w samo południe 7 lutego br. rozpoczęła się pierwsza część Akademii ku czci Piotra Bartoszcze stanowiąca jeden z punktów Ogólnopolskich Obchodów 40. Rocznicy Śmierci „Męczennika Stanu Wojennego”.
Podczas Akademii był czas na wystąpienia przedstawicieli organizatorów i gości uroczystości. W padających słowach mówcy oddawali cześć Zamordowanego Działaczowi, zapewniali o pamięci, składali hołd do obecnej na sali Rodziny Piotra Bartoszcze, nawiązywali do teraźniejszej sytuacji.
- Jesteśmy tu na Kujawach, gdzie Piotr żył, gospodarzył i działał. I walczył. Walczył - mówił Wójt Gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak. - Zależało mu na tym, żeby polska wieś służyła rolnikom i Ojczyźnie. Tego trzeba było. Chciał, żeby było jak najlepiej. Tu został zatrzymany i tragicznie zginął. Oddał swoje życie nie tylko za kujawską wieś, ale za Ojczyznę, za wolność i suwerenność naszego Narodu. Chylę czoła przed rodziną Bartoszcze, bo to wy najwięcej wycierpieliście. Zawsze wierni swoim ideałom - zapłaciliście za nie najwyższą cenę. I chociaż nie ma wśród nas Piotra i Romana oraz ich ojca Michała, w naszych sercach pozostała pamięć o ich odwadze, a także pamięć wielkiej troski o los polskiej wsi i Ojczyzny. Za to wszystko winni im jesteśmy wdzięczność i najwyższy szacunek. - Śmiało możemy mówić - kontynuował Tadeusz Kacprzak - że od ponad 30 lat mieszkamy w rzeczywiście wolnym, suwerennym i niepodległym kraju, w którym sami się rządzimy, sami o sobie decydujemy, idziemy do wyborów, głosujemy i mamy tak, jak wybraliśmy, jak zdecydowała większość z nas, tak jak to jest w demokratycznych państwach na świecie. Nie popsujmy tego, nie popsujmy tego dla siebie i innych…
Głos ze sceny Teatru Miejskiego zabierali: Andrzej Dera - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który odczytał list adresowany do uczestników uroczystości przez Andrzeja Dudę - Prezydenta RP, Michał Koniuch - Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, przedstawiający treść listu Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni, Dariusz Kurzawa - Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dzielący się własnymi refleksjami i cytujący list Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. List od Ministra Jana Kasprzyka - Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - przeczytał pułkownik rezerwy Mariusz Cichowicz. Słowa do obecnych na sali skierował także Tomasz Obszański - Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” oraz Olga Matyjasik - przedstawicielka delegacji z Gminy Bełżyce, w której urodził się Piotr Bartoszcze.
Po przemówieniach przyszła pora na prelekcje. Pierwszą „Represje władz stanu wojennego wobec działaczy NSZZ RI „Solidarność” wygłosił redaktor Andrzej W. Kaczorowski, zaś w drugiej Wojciech Gonera - członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, sposobiący się do wydania publikacji „Symbol niezłomnej wsi. Piotr Bartoszcze (1950-1984)”, przedstawił kilka ważnych, a nie zawsze znanych faktów z bogatej biografii Bohatera Solidarności.
Pierwszą część Akademii zwieńczył koncert Tomka Kamińskiego z zespołem. Artysta podczas prezentacji autorskiej twórczości przedstawił swoje najbardziej znane piosenki (m.in. „Ty tylko mnie poprowadź”) oraz utwory zawarte na płycie „Dobro Nieskończone”, którą wokalista i skrzypek stworzył na okoliczność 25. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszko.
Po koncercie był czas na poczęstunek.
Druga część Akademii odbyła się popołudniu w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Tam m.in. można było obejrzeć wernisaż wystawy o Piotrze Bartoszcze oraz wsłuchać się w prelekcje i dyskusje prowadzone przez - wspomnianych powyżej - Wojciecha Gonerę i Katarzynę Maniewską.
Organizatorami dzisiejszych uroczystości byli:
- Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” - Tomasz Obszański
- Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Piotr Całbecki
- Starosta Inowrocławski - Wiesława Pawłowska
- Wójt Gminy Inowrocław - Tadeusz Kacprzak
- Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku - Marek Szymaniak
- Przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” - Tomasz Jeziorek
- Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa - Marek Rubnikowicz
- Prezes Stowarzyszenia - Społeczny Komitet „Solidarni - Wieś Pamięta” - Michał Leszczyc-Grabianka
Patronat honorowy nad dzisiejszą uroczystością objęli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.