31 grudnia 1972 r. był ostatnim dniem obowiązywania ustawy o podziale administracyjnym najniższego szczebla, która w życie weszła 25 września 1954 r. Z kolejnym dniem, z administracyjnej mapy kraju, zniknęły gromady, a pojawiły się gminy. Wszystko za sprawą ustawy O utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych, uchwalonej przez Sejm 29 listopada 1972 r. W oparciu o tę ustawę, Wojewódzka Rada Narodowa w Bydgoszczy, na mocy uchwały, powołała do życia, z dniem 1 stycznia 1973 r., Gminę Inowrocław!
Jej teren - informuje Dz. U. WRN Bydgoszcz, 1972, nr 17, poz.200 - stanowiły sołectwa (wówczas było ich 32) dotąd należące do gromad Gniewkowo (Latkowo), Jaksice (Czyste, Gnojno, Jaskice, Jaksiczki, Pławin, Radłówek, Sławęcinek), Marcinkowo (Balczewo, Dziennice, Jacewo, Komaszyce, Marcinkowo, Marulewy, Olszewice, Słońsko, Turzany), Pakość (Cieślin), Radojewice (Góra, Jaronty, Łąkocin, Pławinek), Rojewo (Kłopot, Orłowo), Tupadły (Batkowo, Krusza Duchowna, Krusza Podlotowa, Łojewo, Miechowice, Piotrkowice, Sikorowo, Tupadły).
To takie krótkie nawiązanie do wydarzeń sprzed lat. Na szersze zapewne starczy miejsca i czasu na przestrzeni całego 2023 roku. Bo rok 2023, jak łatwo policzyć, to rok złotego jubileuszu naszej Gminy, to rok obchodów jej 50-lecia. A związanych z nim uroczystości i wydarzeń nie zabraknie w gminnym kalendarzu imprez. O wszystkich będziemy informować Państwa m.in. w wiadomościach pojawiających się na niniejszej stronie internetowej.