Dzień Pracownika Socjalnego
21 listopada 2022 r.
Gmina Inowrocław - Dzień Pracownika Socjalnego
fot.: UG Inowrocław

Pracują na trzecim, najwyższym piętrze w budynku Urzędu Gminy Inowrocław. Jedno biuro jest po prawej stronie, drugie po lewej. Pracownicy socjalni pracują po lewej.

Pracują, a właściwie to stamtąd wyruszają do pracy, czyli do ludzi, do mieszkańców naszej Gminy i ich mnożących się życiowych trudności, a często i niepowodzeń. Oddane swojej służbie, oddane swoim obowiązkom, których w tych trudnych czasach przybywa właściwie z dnia na dzień. Działają by pomóc, by rozwikłać trudne sprawy, aby rozwiązać dręczącą sytuację. Nigdy nie mają złych zamiarów, nie odwracają się plecami od problemu. Czasem dla dobra sprawy, a raczej dla dobra ludzi, wychodzą poza zakres swoich urzędniczych możliwości. W konsekwencji rozwiązanych problemów nie oczekują wdzięczności i laurów. W sprawach skomplikowanych, najbardziej liczą na zrozumienie swoich działań, na odrobinę zrozumienia; że procedury, regulaminy, nakazy, że inaczej nie można. Że często to nie jest zależne od nich, od ich woli, od ich najlepszych intencji. Stoją na pierwszej linii frontu i je pierwsze dotyka wszelka frustracja klientów.

- Dla nas, jako GOPSu, każdy człowiek jest tak samo ważny - mówi Ewelina Pawlikowska - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. - I ten uzależniony, i bezdomny, i schorowany, i ten dotknięty przemocą domową. Każdą osobę musimy wesprzeć. Pomoc społeczna to jest bufor bezpieczeństwa każdego państwa.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej to dziś piętnastu pracowników. Kierownik i czterech pracowników działu kadrowo-finansowo-księgowego, trzech pracowników referatu do spraw świadczeń rodzinnych, opiekunka środowiskowa, asystent rodziny oraz sześciu pracowników socjalnych. To oni - pracownicy socjalni, będący specjalistami w swoim fachu - 21 listopada obchodzą swoje święto.

Poznajmy ich bliżej:

Lidia Ruszkiewicz, 38 lat pracy, jako pracownik socjalny. Rejon działania Cieślin, Jaksice, Jaksiczki, Kruśliwiec, Pławin,  Radłówek, Sławęcin, Sójkowo, Turlejewo, Stefanowo. Najbardziej doświadczony pracownik socjalny w Gminym Ośrodku Pomocy Społecznej w Inowrocławiu, wykazujący spokój i opanowanie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Bardzo rzetelny i skrupulatny pod katem sporządzanych wywiadów środowiskowych.

Krystyna Migdał, 36 lat pracy, jako pracownik socjalny. Rejon działania Komaszyce, Marcinkowo. Nieoceniona w pracy z wymagającym klientem. Współczująca, ciepła, z sercem na dłoni działająca na osobę w kryzysie jak lek. Doskonała w sprawach wydawania decyzji administracyjnych. Nasz talent plastyczny.

Ewa Więcek, 32 lata pracy, jako pracownik socjalny. Rejon działania: Balin, Batkowo, Jaronty, Krusza Duchowna, Krusza Podlotowa, Krusza Zamkowa, Marulewy, Miechowice, Ostrowo Krzyckie, Piotrkowice, Popowice, Sikorowo, Tupadły, Żalinowo. Nasza specjalistka od przemocy w rodzinie. Nieocenione wsparcie dla obecnej Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego. Dla Pani Ewy nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania dla dobra osoby wymagającej wsparcia.

Agata Dąbrowska, 15 lat pracy, jako pracownik socjalny. Rejon działania: Balczewo, Dulsk, Karczyn Wieś, Łąkocin, Mimowola, Olszewice, Pławinek, Słońsko, Trzaski, Turzany, Witowy. Spokojna, opanowana. Wykonuje swoje zadania bardzo sumienie. Z sercem podchodzi szczególnie do osób chorych, starszych i bezdomnych.

Anna Warmuz, 11 lat pracy, jako pracownik socjalny. Rejon działania: Góra, Łojewo. Ostoja spokoju, rzetelna, sumienna. Specjalista w zakresie pisania decyzji administracyjnych. Pełni także funkcję pracownika upoważnionego do zastępstwa Kierownika GOPS. Zajmuje się wydawaniem Karty Dużej Rodziny. Szczególnie czuła na krzywdę dzieci.

Monika Brudzińska, 7 lat pracy, jako pracownik socjalny. Rejon działania: Borkowo, Czyste, Dziennice, Gnojno, Jacewo, Kłopot, Latkowo, Oporówek, Orłowo, Sławęcinek, Strzemkowo. Najkrócej pracujący pracownik socjalny. Pani Monika nie boi się podejmowania nowych wyzwań. Chętnie uczestniczy w projektach dodatkowych. Członek Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Pracownik socjalny jeżdżący w teren wykonuje ciężką pracę, obarczoną nawet ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. Wchodzi w trudne środowisko, często bez woli współpracy ze strony klienta. Wywiady środowiskowe i inne często negatywnie postrzegane działania, mają służyć poprawie jakości życia. To nie są łatwe, bezstresowe misje. Pracownik socjalny pracując z drugim człowiekiem nie ma do czynienia najczęściej z ludźmi szczęśliwymi. Pracuje z ludźmi w kryzysie, z ludźmi z problemami przemocy, bezdomności, choroby, z problemami dotyczącymi dzieci. Pomaga tym, którzy nie są w stanie sami sobie pomóc. Warto mieć to na uwadze, warto o tym pamiętać.

Wszystkim osobom, które działają w obszarze pomocy społecznej, wszystkim pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, szczególnie zaś pracownikom socjalnym, życzymy, aby każdy dzień tej trudnej i odpowiedzialnej pracy niósł poczucie zadowolenia i motywację do podejmowania i osiągania kolejnych wytyczonych celów. Niech ta praca daje Państwu jak najwięcej satysfakcji oraz odwzajemnienia w postaci ludzkiej życzliwości i wdzięczności. Bądźcie blisko nas. Dziękujemy.

22 listopada 2022 r.
Spotkanie online z mieszkańcami
Gmina Inowrocław - Andrzejki w świetlicy w Pławinie
Andrzejki w świetlicy w Pławinie