W piątek, 21 października w Żalinowie, po raz ósmy już, odbyło się Gminne Święto Dyni. W wydarzeniu wzięły udział osoby zaangażowane w kształtowanie różnorodnych środowisk Gminy Inowrocław, a jesienno-dyniowa oprawa stanowiła tylko pretekst do wyrażenia szczególnych podziękowań za aktywną działalność lokalną.
Przy wspólnym stole, wraz z Zarządami Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń, Spółdzielni i opiekunami świetlic działających na terenie Gminy Inowrocław, zasiedli: Tadeusz Kacprzak - Wójt Gminy Inowrocław, Elżbieta Siemiątkowska - Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Feliks Kryszak - Radny Powiatu Inowrocławskiego, Krzysztof Kołtuński - Przewodniczący Rady Gminy Inowrocław, Magdalena Dąbrowska - Zastępca Wójta Gminy Inowrocław, Anna Jaworska - Skarbnik Gminy, Radni i Sołtysi sołectw Gminy Inowrocław, Beata Wierzbicka-Skroś - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Inowrocławiu i Anna Patyk - Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Inowrocławiu.
Podczas imprezy nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu o tytuł „Najsmaczniejszego przetworu z dyni”. W ramach pracy Komisji Konkursowej panie: Magdalena Dąbrowska, Elżbieta Siemiątkowska i Alina Książek oceniały przygotowane przetwory biorąc pod uwagę prezentację ogólną i estetykę; oryginalność receptury, smak i kolorystykę oraz wykorzystanie dyni jako obowiązkowego składnika przetworu. Wszystkie organizacje biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i upominki, natomiast najwyższą punktację i nagrody za zajęte miejsca na podium otrzymały:
I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Jacewa,
II miejsce - Stowarzyszenie „W grupie raźniej” z Latkowa,
III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Tupadeł.
Artystycznym akcentem podczas wspólnej kolacji był występ Małgorzaty Książek, uczennicy VIII kl. Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Górze, która, jako wokalistka, wielokrotnie już reprezentowała Gminę także na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Gosia zaprezentowała utwory zaliczające się do polskiej klasyki muzyki rozrywkowej, dzięki czemu zaproszeni goście aktywnie mogli włączyć się do wspólnego śpiewu.
Ducha rywalizacji dodały konkursy zespołowe. Nie zabrakło również hymnu - „Piosenki na Święto Dyni”, stworzonej i wykonanej przez Ireneusza Gregowskiego.
Zgodnie z tradycją spotkanie zakończyło się uroczystym dzieleniem tortu.