Z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w świetlicy wiejskiej w Kruszy Podlotowej gościła wystawa tematyczna przedstawiająca koloryzowane fotografie z czasów tego zbrojnego wystąpienia.
Na historycznych zdjęciach można było zobaczyć m.in. zniszczoną stolicę, sanitariuszkę Różyczkę Goździewską i łączniczkę Bożenę Grabowską „Magdę”.
Wystawę chętnie oglądali wszyscy bywalcy świetlicy, zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i dzieci. Przedsięwzięcie to miało na celu podniesienie świadomości historycznej i patriotycznej wśród mieszkańców sołectwa.
Powstanie Warszwskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r., o godzinie 17.00 (określonej kryptonimem „W”, jak Wolność). Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii miasta Warszawy. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące - czytamy na stronie warsawtorur.pl poświęconej stołecznemu miastu. Powstańcy chcieli doprowadzić do wyzwolenia Stolicy spod okupacji hitlerowskiej przed przybyciem armii sowieckiej, a tym samym zapewnić Polsce suwerenność po zakończeniu wojny. Oddziały powstańcze, chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia stanęły do walki z regularną, w pełni zmilitaryzowaną armią niemiecką. Niestety, bez pomocy sojuszników nie miały szans na wygraną. Pomoc, na jaką liczyli, nigdy nie nadeszła. Powstanie zakleszczone między dwoma potężnymi armiami sowiecką i niemiecką powoli wykrwawiało się.
Relacja: Longina Zysk - opiekun świetlicy wiejskiej w Kruszy Podlotowej