Dobiegła końca realizacja projektu „Samodzielni i aktywni – usprawnianie społeczne i zdrowotne osób z zaburzeniami psychofizycznymi”.
Program finansowany był ze środków Fundacji PZU w ramach projektu „ Młodzi niepełnosprawni – sprawni z Fundacją PZU” oraz Fundacji Rehabilitacja bez barier która była jego realizatorem. Partnerami przedsięwzięcia była Gmina Inowrocław wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, którzy wnieśli nie oceniony wkład w postaci nieodpłatnego użyczenia pomieszczeń lokalowych w obiekcie Domu dziennego pobytu „Senior+” w Żalinowie gdzie odbywały się zajęcia oraz wsparcia medialnego projektu i rekrutacji jego uczestników .
Dnia 22 Lutego odbyło się spotkanie podsumowujące działania w ramach projektu. Beneficjenci mieli okazje by po raz ostatni spotkać się z sobą. W spotkaniu uczestniczyli również ich opiekunowie, rodziny, przyjaciele, zaproszeni goście. Obecni byli przedstawiciele Rady Nadzorczej Fundacji Rehabilitacja bez barier. Przewodnicząca Rady Pani Olga Cerecka wręczyła beneficjentom pamiątkowe dyplomy i upominki. Było co wspominać. W trakcie karnawału spotkania umilała nam muzyka. Najbardziej odważni mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne na zajęciach z muzykoterapii. Karaoke okazało się do tego doskonałą forma. Dopisała nam też zima, nie odstraszył nas mróz ani wiatr za oknem stanęły Bałwany. Ostatnia wycieczka do Żywego Muzeum Piernika w Toruniu dostarczyła wielu bogatych wrażeń. Ta interaktywna forma poznawania historii Torunia i piernikarstwa okazała się niebywałą atrakcją. Każdy mógł spróbować swoich zdolności piernikarskich i przenieś się w magiczny sposób w czasy XVI-wieczne. Obejrzeliśmy również świat maszyn piernikarskich z początków wieku XX. Wróciliśmy z własnoręcznie wyrobionym piernikiem i słodkim wspomnieniem . Na cyklicznie organizowanych wystawach beneficjenci oceniali swoje prace. Robiliśmy kartki na Walentynki, tworzyliśmy obrazy, ozdoby. Były gry, zabawy, kalambury, Quizy. Co tygodniowe spotkania umilane były poczęstunkiem i świetnymi humorami jak i to ostatnie nasze spotkanie. Po raz kolejny obejrzeliśmy występy naszych podopiecznych i po raz ostatni w tej edycji programu stanęliśmy do pamiątkowego zdjęcia. Tak minęło pół roku. Pracowaliśmy i bawiliśmy się znakomicie.
Wzbogaceniem tegorocznego projektu były niewątpliwie medyczne pakiety zabiegowe dla najbardziej zdrowotnie potrzebujących uczestników oraz niezmiennie opisywane już w naszych wcześniejszych relacjach zajęcia z dogoterapii oraz wycieczki o charakterze dydaktyczno – poznawczym do Kurnika i Gniezna oraz Bydgoszczy ze zwiedzaniem Muzeum mydła i historii brudu wraz z zwiedzaniem Wyspy Młyńskiej i wspomniana wyżej wycieczka do Torunia.
Do zobaczenia mamy nadzieję w kolejnej odsłonie projektu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i sympatykom naszych działań.
Zarząd Fundacji Rehabilitacja bez barier