Internet to jedno z najważniejszych mediów wykorzystywanych do pracy, nauki i rozrywki. Ma on wiele zalet, ale też i wad. Niestety, może być wykorzystywany do szkodliwych i przestępczych działań. Każdy z nas narażony jest na niebezpieczeństwa, które mają miejsce w sieci.
Każdego roku w Szkole Podstawowej im. Rodu Piastów w Tupadłach podejmowane są działania związane z Dniem Bezpiecznego Internetu. W tym roku DBI, który odbył się pod hasłem „Działajmy razem!" przypadł na dzień 8 lutego, jednak uczniowie w ramach tej akcji realizowali różne przedsięwzięcia przez cały tydzień.
Uczniowie klas I-IV SP w Tupadłach brali udział w pogadankach na temat zachowań w sieci, wykonywali plakaty ostrzegające przed niebezpieczeństwami płynącymi z Internetu, oglądali filmy z serii „Owce w sieci" oraz „Sieciaki.pl", wykonywali rysunki przedstawiające korzyści i zagrożenia występujące podczas korzystania z Internetu. Natomiast uczniowie klas V-VIII podczas nauczania zdalnego obejrzeli film pt. „Nadużywanie internetu przez dzieci i młodzież" oraz rozmawiali na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
Mamy nadzieję - mówi Romana Fijałkowska - szkolny pedagog, a jednocześnie inicjator działań podjętych w Tupadłach - że dziękitym zajęciom dzieci nauczą się jak być w sieci aktywnym i odpowiedzialnym, mając jednocześnie świadomość internetowych zagrożeń.
Również Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Jaksicach włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.
Uczniowie klas I-III jaksickiej podstawówki zapoznali się z bohaterami kreskówki pt. "Owce w sieci", poznali temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Zakończenie każdej bajki zawierało morał, mówiący, jak uniknąć zagrożeń, który uczniowie zaprezentowali na plakatach. Dzieci z klasy IV pogłębiły temat wirusów komputerowych i stworzyli własne przestrzenne modele wirusów komputerowych, określając ich cel i misję. Natomiast starsi uczniowie zapoznali się z cyklem filmów powstałych w ramach kampanii „Bądź z innej bajki”, która została zrealizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wspólnie poruszono takie tematy jak hejt, grooming, patostreamy czy FOMO. Uczniowie klas VII-VIII przygotowali piękne plakaty w programie Canva, które przedstawiały zasady netykiety.
To było bardzo ważne i pouczające przedsięwzięcie realizowane w szkołach, mające na celu dbanie o bezpieczeństwo w sieci naszych dzieci.
Relacje: Romana Fijałkowska (SP Tupadły), Sylwia Skowrońska (SPJaksicach).