Szanowni Mieszkańcy,
HCV to śmiertelny wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby (WZW typu C). Nieleczone może powodować marskość wątroby, co w efekcie skutkuje jej uszkodzeniem i rozwojem raka. Jedynym sposobem zapobiegania skutkom schorzenia jest jego wykrycie.
Kto powinien się zbadać?
Każdy! Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) wywołuje wirus HCV, który przez lata nie daje charakterystycznych objawów choroby. Możemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, senność, bóle stawów, nasilające się symptomy depresji, czy objawy grypopochodne, których nie identyfikujemy z ciężką chorobą.
Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenia), kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej, nawet niewidoczna gołym okiem. Do takiej sytuacji dochodzi podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym, stomatologicznym, czy u fryzjera. Każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia.
Dodatkowo w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT (czynnik ten wskazuje na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w życiu, miały przetaczaną krew lub jej preparaty przed 1992 r., dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.
Aby się wyleczyć najpierw trzeba wiedzieć, że jest się zakażonym HCV. Badanie polega na pobraniu krwi, dzięki któremu zostanie określone czy organizm miał kontakt z wirusem. Nie jest wymagane skierowanie, wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań.
Bezpłatne badania anty-HCV dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego wykonywane są w punktach ALAB Laboratoria. Akcja prowadzona jest na terenie całego kraju w ponad 400 punktach.
Punkty pobrań sprawdzamy za pomocą wyszukiwarki na stronie alablaboratoria.pl.
Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z aktualnym wykazem wszystkich placówek na terenie Polski, w których można wykonać bezpłatne badanie, znajdują się na stronie alablaboratoria.pl.
Dodatkowe informacje można również uzyskać pod numerem infolinii 669 050 521 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. od 16.00 do 20.00 i pod adresem mailowym: hcv@alab.com.pl oraz na stronie wyleczhcv.pl.
Od 2015 r. dostępne są refundowane w ramach NFZ terapie, dzięki którym choroba uważana za śmiertelną stała się w pełni wyleczalna.