Pełni Wigoru w Latkowie
Gmina Inowrocław - Pełni Wigoru w Latkowie
fot.: UG Inowrocław
przeglądaj 7 zdjęć

Pełni Wigoru II - pod takim tytułem, w ramach projektu prowadzone są przez Spółdzielnię Socjalną „Wigor”  działania w świetlicy wiejskiej w Latkowie. Uczestnikom spotkań wigoru nie brak, a sam program projektu jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Warsztaty trwają od czerwca i niedługo osiągną swój półmetek. Jak dotąd uczestnicy zajęć mogli skorzystać z różnorodnych warsztatów oraz zaliczyć wyjazd studyjny.

- Warsztaty rękodzielnicze to zakres p. Kasi - zdradza szczegóły Anna Witkowska - sołtys sołectwa Latkowo..- Wprowadziła ona nas w świat makramy. Jako, że nasze zdolności manualne w tym zakresie nie przedstawiały się imponująco, zaczęliśmy od prostych listków, które można wykorzystać jako element dekoracji. Warsztaty muzyczne miały dwóch  prowadzących. P. Irek, członek zespołu Peron Wędrowny, pojawił się na nich z gitarą, przy akompaniamencie, której zaśpiewał nam kilka utworów z kręgu piosenki turystycznej. Zachęceni przez prowadzącego bardzo szybko przyłączyliśmy się do śpiewania. Było głośno, radośnie i sympatycznie. Pani Iwona natomiast postawiła na elektronikę. Wykorzystując rzutnik przybliżyła nam przygotowane przez siebie materiały na temat Anny Jantar oraz popularnej muzyki disco polo. Była historia, ciekawostki, unikalne zdjęcia i - również - gromkie śpiewy.

- Kulinaria - to  bardzo smaczne  warsztaty. Prowadząca je p. Ola przybyła do nas z pełnym wyposażeniem sprzętowym i torbami smakołyków. Wyczarowała z nich trzy rodzaje  deserów. Który był najsmaczniejszy? Zdania były podzielone, ale wszyscy zgodnie przyznali, że smakowały wyśmienicie. Podsłuchaliśmy, że we wrześniu będzie powtórka z kulinariów...

Na zajęcia uczestnikom dostarczane są kanapki oraz, do kawy lub herbaty, ciasto Wszystko to wykonane jest przez pracowników Centrum Integracji Społecznej w Łojewie.

Dużo atrakcji czekało na uczestników zajęć również w minioną sobotę. Wówczas grupa udała się na wycieczkę do Szafarni i Golubia-Dobrzynia.

- W Szafarni - opowiada Anna Witkowska - odwiedziliśmy Ośrodek Chopinowski mieszczący się w XIX-wiecznym pałacu i mający na celu popularyzację postaci kompozytora. To w Szafarni Fryderyk Chopin spędził dwukrotnie wakacje, poznając polski folklor i muzykę ludową. Podczas pobytu uczestniczyliśmy w audycji słowno-muzycznej, mieliśmy okazje posłuchać utworów Chopina oraz ciekawostek z jego życia. Zwiedziliśmy także muzeum i przylegający do pałacu park. Z kolei w Golubiu-Dobrzyniu zwiedzaliśmy z przewodnikiem gotycki zamek krzyżacki z XIV wieku, a w nim m.in. salę tortur, izbę pokutniczą, końskie schody, loch głodowy, refektarz i kaplicę. Zamek został przebudowany w XVII wieku w przez Annę Wazównę, której to duch w postaci Białej Damy zamieszkuje po dzień dzisiejszy golubską twierdzę. Po tych duchowych atrakcjach udaliśmy się do stylowej zamkowej restauracji na obiad.

W wycieczce, oprócz uczestników projektu, brali udział członkowie Stowarzyszenia „W grupie raźniej”, które to partycypowało w kosztach imprezy.

25 lipca 2022 r.
Gmina Inowrocław - II Turniej Siatkarski o Puchar Wójta
II Turniej Siatkarski o Puchar Wójta
2 sierpnia 2022 r.