W sobotnie popołudnie, 9 lipca b.r., Łojewo tętniło życiem artystyczno-kulturalnym. Tegoroczne zakończenie Tygodnia Artystycznego połączone z Festiwalem Piosenki Ładnej to niezapomniane koncerty, licytacje i moc podziękowań dla osób, które wkładają swój czas, dzielą się pasjami i angażują w inicjatywy, które powstają w sercu Kujaw Zachodnich, w miejscu, które stało się dla wszystkich Przystankiem Łojewo.
Od godz. 15.00 na terenach zielonych przy Małym Gople rzeźbiarze wzięli udział w zawodach speed carvingu. Rzeźby wykonane tego dnia piłą mechaniczną przekazano na licytacje, które przeprowadzono w czasie pomiędzy koncertami podczas Festiwalu. Pomimo deszczu, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, zlicytowano wszystkie dziesięć rzeźb, a zebrane środki przekazane zostaną na pomoc Ukrainie.
Pierwsze dźwięki solistów i zespołów prezentujących swoją twórczość w ramach Festiwalu Piosenki Ładnej popłynęły o godz. 17.00 ze sceny zlokalizowanej pod tzw. grzybkiem (teren przy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich). Mieliśmy przyjemność słuchać zespołów: Peron Wędrowny, Z Tylu Chmur, Cztery Pory Miłowania, a także solowego występu Michała Wojtusika.
Łagodne brzmienia przeplatane były licznymi podziękowaniami. Tadeusz Kacprzak – Wójt Gminy Inowrocław złożył wyrazy wdzięczności dla również obecnego Marcina Dymowskiego - Prezesa Zarządu Grupy Producentów Agros Sp. z o.o. i G’s za wielowymiarową współpracę na rzecz pomocy Ukraińcom, a także za wsparcie organizacji sobotniego wydarzenia.
W dalszej części Wójt wspólnie z Krzysztofem Kołtuńskim – Przewodniczącym Rady Gminy Inowrocław i Magdaleną Dąbrowską – Zastępcą Wójta przekazali podziękowania dla malarek i rzeźbiarzy. Dwudziestu artystów wraz z Nataszą Sobczak – komisarzem pleneru, odebrało dyplomy, upominki z lokalnymi produktami i lilie, jako symboliczne nawiązanie do tematu przewodniego całego Tygodnia Artystycznego - osady archeologicznej Askaukalis.
Dla upamiętnienia tego wyjątkowego czasu wydano płyty CD zawierające utwory wykonane przez naszych muzycznych gości występujących na łojewskiej scenie, które organizatorzy rozdali obecnym miłośnikom takiej muzyki i tego typu wydarzeń jako pamiątkę pierwszej edycji Festiwalu Piosenki Ładnej.
Rekreacyjnym akcentem wydarzenia była możliwość wypłynięcia na Małe Gopło Barwanną, kajakiem lub rowerem wodnym, a także relaks przy grillu i lokalnej kawiarence.
Dla dzieci przygotowano tatuaże, warkoczyki i możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego.