Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie określa, co należy rozumieć jako przemoc w rodzinie:
„… jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne osób dotkniętych przemocą.”
Przemoc w rodzinie może przybierać różne formy:
Cykle przemocy
To specyficzny cykl przemocy składający się z trzech powtarzających się faz:
Faza budowania napięcia - stopniowy wzrost napięcia i agresywności sprawcy
Faza eskalacji - faza gwałtownej przemocy, zagrażającej zdrowiu i życiu ofiary
Faza miesiąca miodowego - w której sprawca wyraża żal i przeprasza za swoje zachowanie
Przemoc jest przestępstwem i nikt nie ma prawa krzywdzić drugiej osoby. Kto ma przewagę i za pomocą siły stara się zmusić drugą osobę do określonego zachowania - stosuje przemoc. To sprawca jest odpowiedzialny za swoje zachowanie, niezależnie od tego co zrobiła i jak reagowała ofiara!
Zespół interdyscyplinarny
Ustawodawca zobowiązał wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do powołania Zespołów Interdyscyplinarnych. Zadaniem własnym gminy jest tworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Działania Zespołu mają wspierać rodziny doświadczające przemocy pracą interdyscyplinarną. Zespół Interdyscyplinarny jest elementem gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Można powiedzieć, że jest on narzędziem systemowej współpracy, która powinna być oparta na podejściu wielopłaszczyznowym, pozwalającym szeroko przyglądać się zjawiskom społecznym i inicjować zmiany społeczne.
art. 9a pkt. 3 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Zespół Interdyscyplinarny to przedstawiciele:
Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego określa art. 9b pkt.1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Należą do nich:
W celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie Zespół może tworzyć grupy robocze.
Zadania Grupy Roboczej określa art. 9a pkt. 11 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Należą do nich:
Skuteczne przeciwdziałanie przemocy w rodzinie wymaga bezwzględnego karania osób stosujących przemoc oraz podejmowania innych działań mających na celu zapobieganie temu zjawisku. Sankcje dla osób stosujących przemoc przewidziane są w różnych artykułach kodeksu karnego!!!
Siedziba Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania przemocy w Rodzinie w Gminie Inowrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Inowrocławiu
ul. Królowej Jadwigi 43
tel.: 52 355 58 55